Nośność

Podstawowe informacje

Wybierając lub określając zawias, często zakłada się, że samo obciążenie stanowi ciężar drzwi. Obciążenie zawiasu może być jednak często wielokrotnie większe niż ciężar drzwi ze względu na różne czynniki.

Nawet biorąc pod uwagę te różne kryteria, przy wyborze zawiasu należy zawsze uwzględnić dodatkową rezerwę. Odpowiednio zwymiarowane zawiasy powinny być stosowane zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, gdzie drzwi muszą być w stanie wytrzymać specjalne obciążenia ze względu na częstotliwość ich otwierania i naprężenia, które nie zawsze mogą być uwzględnione (przedszkola, szpitale itp.), nawet jeśli nie byłoby to konieczne pod względem tylko ciężaru drzwi. Zgodnie z instrukcją montażu SIMONSWERK, zawsze wymagany jest dokładny wymiarowo i prawidłowy ogranicznik.

Aby uniknąć uszkodzeń, przy wyborze zawiasu należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • Miejsce użytkowania (budynek mieszkalny, budynek użyteczności publicznej,
  • szkoły, administracja, koszary, przedszkola itp.)
  • Typ materiału elementu
  • Częstotliwość otwarcia
  • Wymiary drzwi (np. bardzo szerokie)
  • Rozmieszczenie zawiasów
  • Montaż zawiasów
  • Drzwi otwierane na zewnątrz (przedsionek)
  • Ograniczniki drzwi
  • Samozamykacze
  • Obrotowy napęd skrzydełkowy
  • Kontrola sekwencji zamykania
  • Światło przejścia 
NOŚNOŚĆ

Bardzo szerokie drzwi

Zawiasy SIMONSWERK do dużych obciążeń są generalnie przeznaczone do określonych nośności. Należy pamiętać, że nośność zmniejsza się w stosunku do wymiaru referencyjnego, podczas gdy rozstaw zawiasów pozostaje taki sam.

NOŚNOŚĆ

Trzeci zawias

Oprócz wyżej wymienionych czynników, zastosowanie trzeciego zawiasu może również znacząco wpłynąć na nośność. W praktyce trzeci zawias jest często umieszczany pośrodku między zawiasami górnym i dolnym, aby spełnić wymagania wizualne i zapewnić docisk uszczelnienia w środku drzwi.

Jednak w pewnych okolicznościach może być przydatne lub konieczne zapewnienie dodatkowego wsparcia dla górnego zawiasu, gdzie występują główne siły rozciągające. Na przykład może to mieć miejsce w przypadku bardzo szerokich drzwi, w których występują dodatkowe siły ze względu na efekt dźwigni. W takich przypadkach trzeci zawias powinien być umieszczony w górnej jednej trzeciej, ponieważ jest to jedyny sposób, aby pozytywnie wpłynąć na nośność. Norma dla drzwi wewnętrznych (DIN 18101) wymaga zastosowania trzeciego zawiasu 350 mm poniżej górnego (w oparciu o górną linię okuwania zawiasu). SIMONSWERK zaleca zmniejszenie tego wymiaru (do minimum 250 mm) w przypadku niestandardowych elementów (np. drzwi wejściowych) w zależności od długości pierścienia.

Trzeci zawias niekoniecznie prowadzi do zwiększenia określonej nośności. Ma on działanie wspomagające, gdy występuje dodatkowe obciążenie, np. gdy używany jest samozamykacz lub w przypadku dużej liczby użytkowników itp.

NOŚNOŚĆ

Samozamykacze, ograniczniki otwarcia, funkcja zatrzaskiwania

W przypadku stosowania górnych samozamykaczy i ograniczników otwarcia, SIMONSWERK zaleca montaż trzeciego zawiasu w górnej jednej trzeciej drzwi (patrz „Trzeci zawias”). Prawidłowa regulacja samozamykacza jest podstawowym warunkiem długotrwałego i bezbłędnego działania.

Urządzenie blokujące dodaje nieprzewidywalne dodatkowe obciążenie do technologii zawiasów. W przypadku korzystania z komponentu z funkcją zatrzaskiwania i blokowania, konieczne jest zapewnienie wystarczających środków bezpieczeństwa dla zawiasów.

Stosowanie systemów zamykania drzwi zamontowanych we wrębie drzwi musi być sprawdzane indywidualnie dla każdego przypadku ze względu na niekorzystny kąt obrotu i wynikający z tego efekt siły.

NOŚNOŚĆ

Kontrola sekwencji zamykania

Podczas wdrażania kontroli sekwencji zamykania dla drzwi dwuskrzydłowych, kluczowe jest zapewnienie, że tłumione urządzenie blokujące jest używane dla aktywnego skrzydła. Zapobiega to przenoszeniu sił 1:1 na zawiasy. W takim przypadku SIMONSWERK zaleca umieszczenie trzeciego zawiasu w górnej jednej trzeciej (patrz „Trzeci zawias”).

NOŚNOŚĆ

Wysokie częstotliwości

SIMONSWERK zaleca parowanie zawiasów u góry w przypadku drzwi, które są często używane. W takim przypadku SIMONSWERK zaleca umieszczenie zawiasu w górnej jednej trzeciej (patrz „Trzeci zawias”).

NOŚNOŚĆ

Napędy drzwi

W przypadku zastosowania napędu skrzydłowego z zawieszeniem bocznym, SIMONSWERK zaleca montaż łącznie czterech zawiasów parami, odpowiednio na górze i na dole. Odległość między parami zawiasów nie powinna przekraczać 350 mm (patrz „Trzeci zawias”).

NOŚNOŚĆ

Ograniczniki drzwi

Jeśli konieczne jest użycie ogranicznika drzwi, należy go zamontować na ścianie lub umieścić na podłodze w odległości około 75% szerokości drzwi od osi zawiasów w kierunku zamka.

NOŚNOŚĆ

Światło przejścia

Czynniki takie jak wystające ościeża ścian itp. zazwyczaj nie podlegają ocenie ze względu na efekt dźwigni, który może wystąpić w wyniku przewrócenia się drzwi. W takich przypadkach wymiary drzwi mogą szybko doprowadzić do uszkodzenia mocowania, zawiasu itp.

NOŚNOŚĆ

Uszczelka podłogowa

W przypadku korzystania z uszczelki opadającej należy ją odpowiednio wyregulować, aby uniknąć niepotrzebnego dodatkowego obciążenia dolnego zawiasu. W szczególności kluczowe znaczenie ma zapobieganie zgnieceniu spowodowanemu przez napięcie w obszarze wrębu i nieproporcjonalnie silny nacisk uszczelki na podłogę.

NOŚNOŚĆ

Mocowanie ramy

Aby zmaksymalizować nośność zawiasu drzwiowego, konieczne jest prawidłowe i profesjonalne zamontowanie wszystkich komponentów. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na mocowanie elementu drzwiowego do ściany. Należy zachować szczególną staranność podczas mocowania ościeżnicy do ściany lub ościeżnicy działowej, zwłaszcza w przypadku ościeżnic , które mogą być wykonane ze stali, aluminium lub drewna, ponieważ często są one mniej stabilne. Zwykły montaż pianą tego obszaru nie jest zalecany w przypadku skrzydeł o masie > 60 kg. Zamiast tego należy utworzyć połączenie stałe za pomocą połączenia śrubowego lub kołkowego przez uchwyt zawiasu lub maks. 100 mm od zewnętrznej krawędzi zawiasów.

NOŚNOŚĆ

Prześwit podłogowy

Należy zapewnić odpowiedni odstęp od podłogi na całej długości kąta otwarcia drzwi. W przypadku drzwi wewnętrznych norma DIN 18101 określa odległość 7 mm jako nominalny wymiar prześwitu podłogowego. W przypadku nierównych lub pochyłych podłóg może być konieczne odpowiednie dostosowanie prześwitu. Niewielkie ugięcie drzwi na całym kącie otwarcia należy uznać za normalne z technicznego punktu widzenia, w zależności od szerokości drzwi, ciężaru drzwi itp.

Inne

Przedstawione tutaj punkty stanowią jedynie wytyczne. W praktyce, biorąc pod uwagę czynniki takie jak charakterystyka drzwi, częstotliwość użytkowania, lokalizacja itp., korzystne może być uwzględnienie tych aspektów nawet w przypadku wąskich szerokości drzwi. Każde zastosowanie musi być rozpatrywane indywidualnie. W każdym przypadku należy upewnić się, że zawiasy są wystarczająco zwymiarowane, aby uwzględnić otaczające czynniki.